Диптих Мрежи – графика от Любомира Попова Fineluart
- Картината е ограничен тираж, част от серия графики
- Размери: 70/ 50 см (2 х 21/ 29 см)
- Техника: офорт (графика) / не е в наличност
- Създадена: 2006 г.
- С рамка
- Не е в наличност
Мрежи е диптих от Любомира Попова Fineluart, който е офорт (вид графична техника). Основната идея е подчинена на вътрешните борби на индивида, а мрежата се явява символ на ограниченията, които личността сама си поставя при общуването си с околния свят – хора, общество, действителност, предразсъдъци, идеи…
В двете части на тази графика са изобразени риба, бореща се с мрежата (в лявата графика) и човешка фигура покрита с мрежа (вдясно). Двете части на диптиха са озаглавени „Мрежи 1 – Риба“ и „Мрежи 2 – Ръка“. Тук рибата разкрива идеята, че вътрешните борби могат да бъдат причинени от външен дразнител, а човекът – че вътрешният свят може да бъде пречка за личността.
- Защо риба? Защото тя обитава дълбини, в които плува – може да достигне всяко пространство на средата си – от дълбините до повърхността.
- Защо ръка? Защото това е основното „сечиво“, с което си служим в живота – да посегнем, да хванем, да работим, да ударим, да погалим. да се оплетем в мрежата и да се разплетем.
Композиционни особености на офорт Мрежи – графика от Любомира Попова Fineluart
Композиционните особености на офорт Мрежи (графика от Любомира Попова Fineluart) са изразени не само чрез поставянето на образите на дадено място върху листа, но и чрез рисунката, светлосянката, щриха, движението, връзката между отделните графики, която ги прави едно цяло…
- Фон и в двете части на диптих Мрежи почти липсва.
- Рисунъкът е водещ, а светлосянката – съвсем схематична, почти „невидима“.
- Играта светло-тъмно подсказва най-важните детайли и спомага за съсредоточаването на вниманието на зрителя върху по-съществения момент в диптиха. При рибата това е самата риба, а при човешката фигура – мрежата.
- Цялостната композиция на офорт Мрежи е изградена чрез извиването на отделните композиции навътре и образуването на едно пространство между тях, което стои в противовес с околния свят (който е загърбен и от двата образа в тази графика).
- И, все пак личи едно движение нагоре, което поставя въпроса за надеждата и вярата във вътрешните сили и способността ни да побеждаваме себе си. Това движение е постигнато не само чрез разположението на двете фигури ниско долу (съответно – вляво и вдясно), но и чрез позите – рибата е устремена нагоре и като разположение на тялото, и като посока на погледа. Силуетът е протегнал ръката си нагоре, сякаш се готви да сграбчи своя шанс.
Вижте Мрежи 2 – Ръка (офорт – графика от Любомира Попова Fineluart).