Интервю за БНР Радио Шумен пред Антоний Димов по повод Отвори очи с живопис и продължението на проекта онлайн
Тук е представено интервюто на Любомира Попова (текст + аудио) за БНР Радио Шумен пред журналиста Антоний Димов по повод Отвори очи с живопис (в подкрепа на Очи на четири лапи) и продължението на проекта онлайн:
Не са малко артистичните събития, които се обявяват в подкрепа на една или друга социална кауза. Малко от тях, обаче, успяват да генерират подкрепа и след физическия край на инициативите. Такъв е случаят с твоята изложба Отвори очи с живопис. Как се случи тя и какво те мотивира да я посветиш на незрящите хора в България, на Балканите и техните кучета-водачи?
Основната ми мотивация е това, че кучето-водач е значително по-голяма ценност, отколкото каквато и да е друга подкрепа за един незрящ човек. Тоест то не е просто помощно средство – то е негов приятел. То мудава много повече от това да бъде един пълноценен член на обществото, но и е негова подкрепа в емоционален план.


Защо го направих като изложба – защото живописта е това, с което се занимавам и това, с което най-пълноценно мога да подкрепя тази кауза. Относно това, че и след края на изложбата проектът продължава – това го отчитам като най-голям успех на събитието, тъй като целта ми не беше да е една еднократна акция, а да е проект, който се развива, да има последователи и хора, които тепърва започват да се запознават с това и искат да окажат своята подкрепа.
Обичайно, когато имаме силни обществени инициативи, това е знак, че държавните политики в някой отрасъл куцат. Така ли е по линия на незрящите хора и обучението на кучета-водачи.
За съжаление, да – в случая държавата поема само разноските по обучението на човека, който ще ползва кучето. Фондация Очи на четири лапи е тази, която се грижи кучето да бъде безвъзмездно дадено на незрящите хора. Именно затова тяхната кауза е толкова важна – защото училището им е единствено в България и на Балканския полуостров, т.е. то е единствения шанс на българите, които искат да имат такова куче.
Статистиките звучаха доста фрапиращо – съвсем немалко незрящи хора в България и шоковата цифра от 200 000 на Балканите.
Да и това е едно от нещата, което ме подтикна да ги подкрепям – разликата между тези, които имат нужда от куче-водач и броят на самите кучета е прекалено голяма.
Какво се наема да извърши в следващите години тази НПО – Очи на четири лапи?
Нейната основна цел е да развива своето училище, но е много трудно да попълни капацитета му като кучета, които се обучават, тъй като се издържа основно от дарения и спонсорства. Нейната основнацел е именно това – да увеличи броя на кучетата, за да може да бъде в полза на все повече хора, които имат нужда от това.
Понеже, освен художник, ти си и уеб-дизайнер, вярваш ли, че кампаниите в Интернет могат да бъдат ползотворни така, както и реалните?
Да, вярвам, защото виртуалното пространство е продължение на реалното. Човек се интересува от едни и същи неща и офлайн, и онлайн. Т.е. една кампания в Интернет би привлякла същите хора, които би привлякла и извън него, но възможността да достигне до повече хора е много по-голяма.
Мислиш ли за следващи инициативи в подкрепа на тази уязвима част от обществото или на някоя друга, която също се нуждае от съдействие?
За момента съм се съсредоточила върху тази и върху продължението на проекта онлайн – във Фейсбук и в моя сайт, надявам се да има и последващи събития във връзка с тази кауза.
Вижте концепцията и информация за изложбата в Арт Плейс Интерпред >>
Вижте онлайн изложба Отвори очи с живопис >>